Pokrowce samochodowe

Widok samochodu osobowego przykrytego pokrowcem to raczej rzadkość na publicznych parkingach. Plandeki na ogół wykorzystywane są do ochrony aut zabytkowych czy innych pojazdów ustawionych na prywatnych posesjach. W miastach natomiast pokrowcami przykrywane są głównie motocykle i rowery, coraz częściej pozostawiane na ulicach. O ile wykorzystując samochód codziennie, trudno jest za każdym razem przykrywać go pokrowcem, są jednak sytuacje, w których warto zastanowić się nad zakupem plandeki.

W trosce o lakier

Pokrowce na samochody osobowe są mało popularne. Tymczasem ich stosowanie pozwala utrzymać pojazd w lepszej kondycji. Plandeki chronią karoserię przed kurzem, opadami atmosferycznymi, pyłkami roślin, odchodami ptaków, a także szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To prawda, że bywają niewygodne w użyciu, jednak ich stosowanie może się bardzo opłacić. Powłoki lakiernicze współczesnych samochodów są znacznie cieńsze niż stosowane dawniej. Wynika to ze znacznie nowocześniejszych technologii. Lakier jest w prawdzie lepszej jakości i dokładniej przylega do metalu, ale jednocześnie całkowita jego grubość jest znacznie mniejsza. Co za tym idzie karoseria współczesnych samochodów jest bardziej wrażliwa na czynniki mechaniczne. Cienką warstwę lakieru znacznie łatwiej jest uszkodzić, a drobne rysy z czasem powodują, że lakier traci blask. Obecnie matowienie lakieru rzadziej powodowane jest szkodliwym promieniowaniem UV, ponieważ lakiery są odporne na światło słoneczne. Znacznie częściej za utratę pierwotnego blasku lakieru winę ponoszą właśnie drobne uszkodzenia. Pokrowce stanowią świetną ochronę samochodu podczas postoju. Dzięki okryciu karoserii plandeką nie narażamy lakieru na kontakt z żrącymi substancjami zawartymi w ptasich odchodach czy nawet w zanieczyszczonym powietrzu. Tym samym wydłużamy żywotność powłoki lakierniczej. Pod pokrowcem znacznie lepiej przechowują się także wszelkie elementy gumowe i plastikowe. Na uszczelkach nie rozwijają się glony, ponieważ mają znacznie utrudniony dostęp do światła i wilgoci. Plandeki chronią także przed nadmiernym nagrzewaniem się auta stojącego na słońcu. W zacienionym wnętrzu samochodu może panować temperatura nawet o kilkadziesiąt stopni niższa niż w aucie pozostawionym latem w pełnym słońcu. Tym bardziej, że wiele dostępnych na rynku pokrowców wykonanych jest z materiałów w kolorze srebra, które doskonale odbijają promienie słoneczne. Są one także lekkie i nie aż tak niewygodne, jak mogłoby się wydawać. Wiele firm oferuje pokrowce produkowane z cienkich, nowoczesnych tworzyw sztucznych, które bardzo łatwo jest  rozwinąć na karoserii. Plandeki wyposażone są dodatkowo w wygodne uchwyty do zapięcia na krawędziach pojazdu  lub posiadają wszytą gumę na obrzeżach. Taki najprostszy pokrowiec możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Śnieg i lód

Lepszą ochronę, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu i śniegu, zapewniają plandeki z grubszych materiałów. Są one szczególnie przeznaczone do osłaniania karoserii w zimie. Zabezpieczając samochód pokrowcem o odpowiedniej grubości, nie musimy martwić się zasypaniem auta śniegiem czy zamarzniętymi szybami. Plandeki przeznaczone na sezon zimowy wystarczy zdjąć i wytrzepać ze zgromadzonego na nich śniegu czy lodu. Nie powinno się natomiast wkładać ich do bagażnika, ponieważ w wyższej temperaturze zalegające na pokrowcu resztki śniegu rozpuszczą się podnosząc poziom wilgoci we wnętrzu auta. Zimowy pokrowiec idealnie byłoby rozwiesić w garażu jednak nie każdy posiada taką możliwość. Dlatego najlepiej jest wozić w bagażniku duży worek nieprzepuszczający wilgoci i do niego pakować pokrowiec. Trzeba tylko pamiętać o wysuszeniu pokrowca i worka w pogodniejszy dzień.

Aby zapewnić sobie wygodę w czasie zimy nie musimy zresztą kupować pokrowca na całe auto. Dostępne są specjalne plandeki zimowe przykrywające tylko dach i szyby samochodu. Najbardziej ograniczoną wersję stanowią natomiast pokrowce na przednią szybę. Zapewniają one utrzymanie szyby czołowej w nienagannej kondycji pomimo mrozów i intensywnych opadów. Taka ochrona jest szczególnie ceniona przez osoby nielubiące porannego skrobania auta.

Pokrowiec przeciwgradowy

Najnowszym „krzykiem mody” są niewątpliwie pokrowce antygradowe. Oprócz mocnej zewnętrznej powłoki posiadają one specjalne warstwy pochłaniające siłę uderzeń kul gradowych i ochraniające karoserię przed zniszczeniem. Najlepsze koce przeciwgradowe wykonane są z materiałów odpornych na uderzenia gradu posiadającego wielkość zbliżoną do kurzego jajka. Są to rzeczywiście imponujące cechy ochronne, jednak z ich powodu pokrowce przeciwgradowe należą do najdroższych. Za koc ochraniający karoserię przed gradem trzeba zapłacić kilkaset złotych. Jednak, gdy wziąć pod uwagę zniszczenia, jakich potrafią dokonać burze gradowe – cena nie wydaje się wygórowana. Tym bardziej, że pokrowiec można także wykorzystywać na co dzień. Chociaż jego gruba struktura powoduje, że trudniej się plandekę składa i przechowuje. Wszyscy właściciele pojazdów, którym zdarza się jeździć latem w rejony nawiedzane przez intensywne burze, zdecydowanie powinni zaopatrzyć się w pokrowiec przeciwgradowy. Taka osłona może także zapobiec wgnieceniom karoserii powodowanym przez spadające z drzew szyszki i gałęzie.

Zakup choćby najprostszego pokrowca na karoserię samochodu sprawdza się szczególnie wtedy, gdy nasze auto pozostaje nieużywane przez kilka dni. Wyjazd na urlop czy parkowanie samochodu na posesji domu letniskowego to sytuacje, w których szczególnie powinniśmy dbać o zabezpieczenie pojazdu przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Tym bardziej, że coraz częściej w lecie zdarzają się nieprzewidywalne zjawiska pogodowe. Pokrowce przydają się także zimą, kiedy nastają mrozy i intensywne opady atmosferyczne. Dzisiejsze pokrowce produkowane są z nowoczesnych materiałów, dlatego ich użycie nie wiąże się z niewygodą. Zanim zdecydujemy się na zakup powinniśmy dokładnie sprawdzić wymiary plandeki oraz zwrócić uwagę na wymieniane przez producenta cechy materiału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here