Przyczepki transportowe

Przyczepki transportowe stanowią wygodny sposób na powiększenie przestrzeni bagażowej własnego samochodu. Są bardzo przydatne zwłaszcza wtedy, gdy musimy przewieźć meble czy przedmioty o dużych gabarytach. Przydają się także podczas przeprowadzek, a nawet wakacyjnych wyjazdów. Kupując przyczepkę transportową należy wziąć pod uwagę parametry własnego auta i dobrać ją ściśle do możliwości transportowych pojazdu.

Masa pojazdu a ciężar przyczepy

Podstawowym parametrem, który bierzemy pod uwagę wybierając przyczepkę transportową jest masa posiadanego samochodu osobowego. Z ciężaru pojazdu wynikają kolejne parametry, takie jak dopuszczalna ładowność i dopuszczalna masa całkowita (DMC) ciągnionej przyczepy. Wszystkie wartości znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym posiadanego samochodu. Będą interesowały nas następujące rubryki:

  • F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu
  • O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy wyposażonej w hamulec
  • O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca

Maksymalna masa całkowita pojazdu (F.1) ma znaczenie ze względu na przepisy ruchu drogowego. Prawo jazdy kategorii B umożliwia nam ciągnięcie przyczepy, jeśli masa całkowita zespołu pojazdów nie przekroczy 3500 kg. Od tej zasady jest jednak wyjątek, który pozwala ciągnąć przyczepkę zakwalifikowaną jako lekką (do 750 kg). Wtedy ciężar zespołu pojazdów może dochodzić nawet do 4250 kg. Z tym, że ciężar przyczepy nie może stanowić więcej niż połowę ciężaru samochodu. W praktyce takie zestawy składają się najczęściej z auta dostawczego (Fiat Ducato, VW Transporter, Citroen Jumper) oraz niewielkiej przyczepki transportowej. Poruszają się nimi często ekipy remontowe i służby używające dodatkowego wyposażenia, przewożonego właśnie na przyczepce.

Maksymalna masa całkowita przyczepy

Maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem (O.1) i bez (0.2) to wartości, które określane są przez producenta samochodu. Wynikaj bezpośrednio z możliwego uciągu danego pojazdu. Jeżeli dysponujemy niewielkim kompaktem, nie możemy sprawić sobie przyczepy o zbyt dużej masie. Jednocześnie warto pamiętać, że przyczepy określane w przepisach jako ciężkie (ponad 750 kg) muszą być wyposażone w specjalny hamulec najazdowy. Działa on na zasadzie bezwładności. W trakcie hamowania przyczepa napiera na samochód, co uruchamia jej hamulec najazdowy. Podczas przyspieszania siła ciągnąca powoduje zwolnienie hamulca. To rozwiązanie stosowane jest powszechnie we wszystkich przyczepach o masie przekraczającej 750 kg. Dodatkowym ograniczeniem do ciągnięcia przyczepy ciężkiej jest stosunek jej masy do masy pojazdu. Samochód musi być o 33% cięższy niż przyczepa. Lżejsze przyczepy nie muszą posiadać hamulca najazdowego, jednak ich masa nie może przekraczać wartości z rubryki O.2. Zależności wagowe pomiędzy ciężarem samochodu, a ciężarem przyczepy stanowią podstawowe kryterium doboru odpowiedniej przyczepy transportowej.

Dodatkowe uprawnienia

Chociaż przepisy wydają się dość zagmatwane, zapoznanie się z nimi powinno stanowić pierwszy krok przed zdecydowaniem się na zakup przyczepy. Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów, jakimi możemy poruszać się na kategorię B, nie ogranicza nas jednak w sposób całkowity. Możemy zdecydować się na zdobycie dodatkowych uprawnień (kategoria B+E), które umożliwią nam ciągnięcie cięższej przyczepy. Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów prowadzonego przez kierowcę z kategorią E może wynosić nawet 6125 kg. Jednak ciężar samego samochodu (jego DMC) nigdy nie może być większy niż 3500 kg.

Decyzja o zakupie przyczepki transportowej powinna być poprzedzona zapoznaniem się z przepisami ruchu drogowego. Musimy pamiętać, że samochodem osobowym z przyczepą nie będziemy mogli poruszać się szybciej niż 70 km/h poza terenem zabudowanym. Na autostradzie czy innych drogach dwujezdniowych także nie rozwiniemy zawrotnej prędkości, ponieważ ograniczenie wynosi 80 km/h. Musimy także wziąć pod uwagę ograniczenia związane z gabarytami przyczepy. Jeżeli wystaje ona poza obrys samochodu, musimy wyposażyć samochód w dodatkowe lusterka boczne. Przyczepka stanowi bardzo wygodne poszerzenie możliwości transportowych samochodu osobowego, jednak nakłada na prowadzącego szereg ograniczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here