Podnośnik samochodowy

Każdy samochód wyposażony jest w podstawowy zestaw narzędzi. Oprócz klucza do kół czy śrubokręta w bagażniku powinien znajdować się podnośnik awaryjny. Jest to urządzenie niezbędne do wymiany koła, dlatego producenci wyposażają w lewarek każdy nowy samochód. Jednak osoby lubiące majsterkować przy samochodzie powinny posiadać podnośnik stabilniejszy i wygodniejszy w użyciu.

Podnośnik awaryjny

Lewarek awaryjny to zazwyczaj najprostszy rodzaj podnośnika samochodowego. Najczęściej ma budowę trapezową i służy do podnoszenia samochodów osobowych ważących nie więcej niż 1,5 tony. Podnośnik awaryjny nazywany jest czasem dźwignikiem, a sposób jego użycia polega na kręceniu ręczną korbą. Takie urządzenie ma ograniczone zastosowanie. Ustawiając pojazd na takim podnośniku nie wolno kłaść się pod podwoziem ani nawet wymieniać tarcz czy klocków hamulcowych. Ewentualne obsunięcie się samochodu z dźwignika grozi poważnymi uszkodzeniami ciała. Dlatego lewarek z zestawu fabrycznego służyć może jedynie do wymiany koła. Na większości narzędzi znajduje się zresztą wyraźna informacja co do ograniczeń użycia lewarka oraz wszelkie ostrzeżenia o niebezpieczeństwach. Należy bezwzględnie się do nich stosować! Podnośniki awaryjne są na ogół bardzo niestabilne ze względu na swój niewielki rozmiar. Chcąc bezpiecznie podnieść auto w celu dokonywania napraw powinniśmy zaopatrzyć się w stabilniejsze narzędzie.

Podnośnik słupkowy

Podnośnik słupkowy charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz stosunkowo dużym udźwigiem, dochodzącym nawet do 20 ton. Jego solidna konstrukcja sprawia, że łatwo jest ustawić lewarek w idealnym pionie. Urządzenie obsługuje się za pomocą dołączonej rączki. Podnośnik słupkowy jest urządzeniem hydraulicznym, a pompowanie oleju do siłownika nie wymaga użycia dużej siły. Opuszczanie lewarka następuje po odkręceniu odpowiedniego zaworu. Opadanie podniesionego samochodu następuje równomiernie i bardzo łagodnie. Podnośnik słupkowy może być wykorzystywany zarówno do podnoszenia samochodów osobowych, jak i SUV-ów, a nawet dostawczaków. Jedynym mankamentem hydraulicznego podnośnika słupkowego jest mała powierzchnia podstawy oraz elementu przylegającego do samochodu. Dlatego taki podnośnik, podobnie jak lewarek awaryjny nie powinien być używany podczas innych napraw niż wymiana koła. Podnośnik słupkowy jest wąski i może okazać się mało stabilny. Za to umożliwia bardzo sprawne podniesienie i opuszczenie samochodu. Jego użycie znacznie przyspiesza proces wymiany koła. Auto podnosi się bardzo szybko i bezpiecznie opuszcza. Jest na pewno o wiele wygodniejszy w użyciu niż lewarek trapezowy obsługiwany korbą.

Żaba

Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym w użyciu jest lewarek typu „żaba” zwany także „pieskiem”. Jest to podnośnik hydrauliczny o stosunkowo dużej podstawie często wyposażonej w kółka. „Żaba” jest nie tylko wygodna w użyciu, ale z jej stosowaniem nie wiąże się zagrożenie obsunięcia samochodu. Podniesiony pojazd osadzony jest stabilnie, co umożliwia dostęp do części podwozia samochodu. Nożycowa konstrukcja takiego podnośnika powoduje jednak, że lewarek zajmuje stosunkowo dużo miejsca i raczej nie nadaje się do wożenia w bagażniku samochodu osobowego. Stanowi natomiast doskonały sprzęt warsztatowy, który powinien znajdować się na wyposażeniu garażu.

Kobyłki

Wszystkie czynności wykraczające poza wymianę koła powinno się wykonywać korzystając z kobyłek. Są to solidne stalowe podpory, których wysokość reguluje się za pomocą klina. Po podniesieniu jednej strony samochodu, powinniśmy opuścić go na kobyłki. Tylko takie osadzenie samochodu umożliwia bezpieczną pracę pod podwoziem. Kobyłki są najprostszym elementem wyposażenia garażu, w którym nie ma profesjonalnych podnośników automatycznych. Oczywiście wyposażając własny garaż można pokusić się o zakup podnośnika pneumatycznego wyposażonego w kompresor. Jednak takie urządzenie kosztuje za zwyczaj o wiele więcej niż podręczny lewarek i zestaw kobyłek.

Wymiana koła na drodze, spowodowana awarią, wiąże się zazwyczaj ze stresem. Dlatego wielu kierowców zapomina o odpowiednim oznaczeniu miejsca awarii oraz zabezpieczeniu pojazdu przed obsunięciem. Pamiętajmy, że przy każdym unieruchomieniu pojazdu na drodze zobowiązani jesteśmy wystawić trójkąt ostrzegawczy! Zanim natomiast skorzystamy z podnośnika musimy odpowiednio zabezpieczyć koła, aby pojazd nie obsunął się z lewarka. Podnośniki awaryjne mogą być wykorzystywane tylko w celu wymiany koła. Jeżeli planujemy samodzielne czynności warsztatowe, powinniśmy wyposażyć się w stabilny i wygodny podnośnik hydrauliczny. Należy także stosować kobyłki, bo tylko one gwarantują stabilne utrzymanie samochodu w podniesionej pozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here