Kiedy zmienić opony na letnie?

0
2520

Nie wiesz, kiedy jest odpowiedni czas na wymianę opon na letnie? Czasem jest trudno określić samodzielnie, czy warunki atmosferyczne są już odpowiednie na zmianę. Szczególnie dotyczy to młodych kierowców. Dowiedz się, jaka temperatura sprzyja zmianie. Warto stosować się do podanych wytycznych, aby czuć się na drodze bezpiecznie. Przygotuj się do wiosny i sprawdź, kiedy jest idealny czas na wymianę opon.

Wymiana opon na letnie – kiedy to zrobić?

Aura wiosenna jest zmienna i czasem trudna do przewidzenia. Właśnie dlatego, trzeba obserwować temperaturę na zewnątrz i wybrać odpowiedni moment na zmianę ogumienia w samochodzie. Producenci opon zalecają, aby wymienić opony, kiedy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi powyżej 7 stopni Celsjusza. Mimo wszystko, jeśli w dzień takie warunki się sprawdzają, w nocy może nadejść tzw. przymrozek i temperatura gwałtownie spadnie. Trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż temperatura się ustabilizuje. Warto kontrolować pogodę w nocy. Kiedy przez jeden lub dwa tygodnie utrzyma się powyżej 4 stopni Celsjusza, możesz wybrać się do warsztatu, aby wymienić opony na letnie. Jeśli chcesz wymienić ogumienie na nowe, czas przed zmianą jest idealny na rozejrzenie się i ich zakup. W zdobyciu funduszy na nowe opony pomóc mogą np. pożyczki online.

O czym musisz pamiętać podczas wymiany opon?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zmienić opony na zimowe – zasada jest analogiczna do opon letnich. Wystarczy obserwować temperaturę i kiedy spadnie ona poniżej 7 stopni Celsjusza, a następnie będzie utrzymywać się przez kilkanaście dni, warto zmienić opony na zimowe. Nie należy czekać do pierwszych opadów śniegu lub pojawienia się mrozu. Warunki atmosferyczne późną jesienią i zimą mogą być niebezpieczne, a warunki na drodze zmienne.

Pamiętaj o tym, aby wcześniej zadzwonić do warsztatu samochodowego i zapytać o wolny termin. W momencie, kiedy nagle temperatura spada lub rośnie, większość kierowców chce wymienić opony w swoim samochodzie. Możesz wybrać fachowy serwis wulkanizacyjny, który błyskawicznie zamontuje nowe ogumienie. Warto wybrać takie miejsce z polecenia, aby opony były prawidłowo wyważone oraz zamontowane, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W pokryciu kosztów mogą pomóc pożyczki online. Możesz także wybrać usługi oferowane przez serwis mobilny, który dojedzie do miejsca wskazanego przez klienta. Montaż odbywa się w taki sam sposób jak w serwisie wulkanizacyjnym.

Opony zimowe lub letnie możesz przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, np. w garażu. Pamiętaj, aby nie miały one kontaktu z olejami, paliwem lub rozpuszczalnikami. Jeśli podłoże ogumienia to beton, warto podłożyć deski lub karton. Istnieją także firmy, które proponują depozyt sezonowy, dzięki któremu nie musisz martwić się o bezpieczeństwo ogumienia. Jest to usługa dodatkowo płatna do zakupu opon. Jeśli chcesz sobie zapewnić taki komfort, ale nie masz tyle gotówki, postaw na pożyczki online.

Jaka jest różnica pomiędzy oponami zimowymi a letnimi?

Wymiana opon na letnie lub zimowe to jeden z najważniejszych obowiązków kierowcy. Ich budowa nieco różni się od siebie i zapewnia lepszą przyczepność do podłoża, w zależności od warunków pogodowych. W letnich oponach jest mniej rowków poprzecznych, a także jest inny skład mieszanki gumowej. Różni się także bieżnik opony, który jest płytszy, co wpływa na krótszą drogę hamowania oraz bardziej komfortowe sterowanie samochodem na suchej jezdni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here