Sprzątanie i zabezpieczanie wnętrza samochodu

Samodzielne mycie samochodu dla wielu właścicieli jest przyjemnością. Polewanie auta wodą, nanoszenie szamponu, zmywanie i szorowanie potrafią działać odprężająco. Dlatego w pogodny dzień weekendowy tak trudno jest znaleźć wolne miejsce w myjni ręcznej, a na swoją kolej trzeba czekać długie minuty. Ten czas warto poświęcić na wysprzątanie samochodu wewnątrz. Niestety posługiwanie się odkurzaczem i sprzątanie wnętrza kabiny nie jest już tak przyjemne, jak zabawa myjką ciśnieniową. Jednak po dobrze wykonanej robocie, o wiele przyjemniej jest wsiąść do odświeżonego wnętrza i ruszyć w trasę. Sprzątanie kabiny ma także wpływ na komfort podróżowania i do pewnego stopnie na bezpieczeństwo. Dlatego sprzątaniu wnętrza powinniśmy poświęcać tak samo wiele uwagi, jak myciu karoserii.

Odkurzanie wnętrza

Kurz zalegający w kokpicie pogarsza jakość powietrza, którym oddychamy prowadząc pojazd. Może to sprzyjać przeziębieniu, a u osób uczulonych powodować alergię. Szczególne znaczenie mają zanieczyszczenia zalegające w kanałach wentylacyjnych, które są wprost rozpylane do wnętrza kabiny. Także zwykły brud na dywanikach i kanapach wpływa na nasze samopoczucie podczas jazdy. Gromadzące się tam zanieczyszczenia mogą zawierać pyłki roślin, pleśnie czy zarodniki grzybów, które stanowią o pogorszeniu się powietrza wewnątrz pojazdu. Nawet jeśli nie borykamy się z żadnym uczuleniem ani nie jesteśmy zbyt wrażliwi na zanieczyszczenia, znacznie szybciej poczujemy zmęczenie jazdą.

Dlatego wnętrze samochodu powinniśmy regularnie odkurzać. W tym celu możemy posłużyć się odkurzaczem samochodowym, który podłączany jest do gniazdka zapalniczki i wyposażony w wiele wygodnych końcówek. Możemy także skorzystać z odkurzacza znajdującego się zwykle na myjni, jednak będziemy wtedy skazani na jedną końcówkę ssącą. Ważne jest wyjęcie dywaników
i wytrzepanie ich, a także dotarcie z odkurzaczem do wszystkich zakamarków w podłodze. Dobrze jest przy okazji zajrzeć do schowków i wyrzucić z nich niepotrzebne przedmioty i śmiecie. Szczególnie ważne jest usunięcie resztek jedzenia, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu w kabinie. Po odkurzeniu wnętrza możemy zająć się stanem foteli. Wszelkie plamy i trwałe zabrudzenia musimy usunąć wykorzystując dedykowane do tego celu kosmetyki – odplamiacze i szampony do tapicerki. Warto co jakiś czas wyprać fotele, korzystając ze specjalnego preparatu. Jest to kosmetyk podobny do tych, których używa się w gospodarstwie domowym do prania dywanów czy obić na meblach. Pranie polega na wytworzeniu aktywnej piany, którą po upływie kilku lub kilkunastu minut ściąga się odkurzaczem.

Elementy kokpitu

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić elementom wykończenia wnętrza samochodu. Wszelkie plastiki i tworzywa sztuczne, z których najczęściej wykonany jest kokpit są szczególnie narażone na zakurzenie oraz zmiany temperatury i działanie promieni słonecznych. Niezabezpieczone elementy kokpitu, zwłaszcza deska rozdzielcza i podszybie, mogą odkształcić się, odbarwić, a nawet popękać. Szczególnie wrażliwe są części plastikowe samochodów klasy średniej i ekonomicznej. Dlatego oprócz usuwania kurzu należy zabezpieczać je specjalnym woskiem do kokpitu. Preparat ma zazwyczaj postać pianki w sprayu, która tworzy na elementach z tworzywa sztucznego delikatną warstwę ochronną. Powłoka nie tylko stanowi barierę dla promieniowania UV, ale także zabezpiecza powierzchnie przed ponownym osadzaniem się kurzu. Regularne stosowanie kosmetyków do kokpitu zapobiega niszczeniu się elementów wnętrza samochodu. Może także uchronić deskę rozdzielczą przed pęknięciami i sprawić, że po latach eksploatacji samochód będzie świetnie zadbany wewnątrz.

Jeśli w naszym aucie znajdują się elementy wykończenia z drewna, lub części chromowane, powinniśmy zakupić stosowne preparaty dedykowane do konserwacji takich właśnie elementów. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów starszych i zabytkowych. Wszelkie materiały, którymi wykańczane były samochody w przeszłości mogą być bardziej wrażliwe na różnorodne warunki zewnętrzne i wymagają specjalnego traktowania.

Należy także pamiętać, że warstwa kurzu zalegająca na desce rozdzielczej powoduje, że padające na nią promienie słoneczne dokonują większych spustoszeń. W słoneczne dni deska rozdzielcza powinna być wytarta z kurzu i zabezpieczona tak, żeby odbijała światło.

Szyby

Przeprowadzając czyszczenie wnętrza pojazdu warto także zadbać o szyby. W prawdzie porządne wyczyszczenie szyby czołowej nie należy do łatwych czynności, jednak znacznie poprawia komfort widzenia i w rezultacie nasze bezpieczeństwo. Aby dobrze umyć szyby, warto posłużyć się specjalnym preparatem w sprayu, który nie powoduje powstawania na szybie smug. Takie smugi, chociaż widoczne są zwykle tylko pod światło, podczas jazdy są przyczyną powstawania odblasków i refleksów świetlnych męczących dla oczu.

Dbanie o samochód zdecydowanie przyczynia się do komfortu jazdy, a także ma wpływ na bezpieczeństwo. Jakość powietrza w kabinie wpływa na poziom zmęczenia kierowcy, a więc szybkość reakcji i zdolności psychomotoryczne. Dlatego oprócz regularnego mycia i woskowania karoserii, powinniśmy przeprowadzać sprzątanie wnętrza samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here