Jakie opony zimowe wybrać?

Opony zimowe to nic innego jak opony przeznaczone specjalnie do eksploatacji w warunkach, gdy średnia temperatura spada poniżej 5-7 stopni Celsjusza, a na drodze pojawia się śnieg, błoto pośniegowe czy gołoledź. Dzięki specjalnej konstrukcji bieżnika sprawują się one dobrze nawet w takich warunkach. W praktyce duża ilość lameli, czyli wąskich nacięć, pomaga niejako wbijać się w śnieg i lód. Ponadto, specjalna mieszanka gumowa z dużą ilością krzemionki sprawia, że guma nie twardnieje nawet w niskich temperaturach.

Co ma znaczenie podczas zakupu opon zimowych?

Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma oczywiście rozmiar samochodu oraz pojemność jego silnika. Do aut mocniejszych, z szerokimi felgami eksperci z iParts.pl proponują inne opony zimowe niż do standardowych aut miejskich. W praktyce opony przeznaczone do aut szybszych są bardziej twarde. Posiadają również mocniejsze boki, ale za to są mniej komfortowe. W przypadku samochodów miejskich jest odwrotnie.

Warto też zwrócić uwagę na przeznaczenie opon zimowych. Znaczenie ma to, czy na co dzień jeździ się po ulicach miasta, w których drogi są regularnie odśnieżane, czy może raczej na trasach mało uczęszczanych.

Rozmiar opony

Na samym początku należy także dobrać odpowiedni rozmiar opony dla danego auta. To kwestia podstawowa, gdyż rozmiar określa jednocześnie zakres bieżników do wyboru. W tym przypadku trzeba stosować się do zaleceń producenta. Kiepskim pomysłem jest zakup opon węższych na zimę, chociaż wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że to dobre rozwiązanie. Ponadto istotne jest dobranie odpowiednich indeksów prędkości nośności.

Rozmiar opony, który określony jest poprzez ciąg liczb i liter znajduje się zawsze na bocznej ścianie. Pierwsza liczba to szerokość podana w milimetrach, a druga to wartość procentowa tej szerokości. Trzecia to średnica felgi w calach, na którą daną oponę należy zamontować. Litera R w oznaczeniu to znak, że opona posiada konstrukcję radialną.

Jak znaleźć dobre opony zimowe?

Jak wspomniano wyżej kluczowe są tutaj dwa parametry – indeks nośności i prędkości. Warto też zwrócić uwagę na indeksy zużycia paliwa. Im droższa i lepsza opona zimowa, tym mniejszy jest opór toczenia i sumaryczne zużycie paliwa. Dla osób, które jeżdżą często i dużo może mieć to ogromne znaczenie. Warto też postawić na opony z dobrą klasą przyczepności na mokrej nawierzchni. Kolejną kwestią, już mniej istotną, jest głośność. W końcu duży hałas nie wpływa pozytywnie na komfort jazdy. Dobrej klasy opony zimowe znaleźć można dzisiaj na szczęście w ofercie wielu sklepów, takich jak np. iParts.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here