Wybieramy subwoofer do samochodu

Każdy samochód wyposażony jest w radioodtwarzacz, jednak by cieszyć się dobrym dźwiękiem musimy zainwestować także w dobre głośniki, a także subwoofer. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, ciężko więc zdecydować się na ten konkretny. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy kupnie?

Sprawdźmy, ile mamy miejsca

Subwoofer nie jest podstawowym wyposażeniem car audio. Dzięki niemu możemy zdecydowanie poprawić brzmienie, a także głębię dźwięku. Kiedy będziemy decydować się już na konkretny model warto najpierw sprawdzić ile miejsca mamy w bagażniku.

Pamiętajmy, że subwoofer nie powinien dotykać klapy bagażnika oraz oparcia fotela. Rozmiar sprzętu musi również uwzględniać ilość akustycznej przestrzeni. Jeśli więc mamy mały bagażnik w swoim samochodzie musimy wybrać sprzęt o mniejszej membranie.

Jaki rodzaj skrzyni do subwoofera?

Rodzaj skrzyni wybieramy do parametrów naszego głośnika, konstrukcji samego samochodu oraz preferencji właściciela. Do wyboru mamy:

  • Skrzynie zamknięte – nadają się do niedużych przestrzeni, charakteryzują się niskim basem, dobrym odwzorowaniem oraz są o wiele bezpieczniejsze. Dodatkowo możemy łatwiej dopasować ją do głośników, które są dostępne na rynku. Skrzynie zamknięte posiadają również nieco wyższy dźwięk, niż pozostałe konstrukcje.
  • Skrzynie z bassreflexem – odznaczają się na tle innych skrzyń przez możliwość dostrojenia do wymaganej częstotliwości.
  • Skrzynie wentylowane – inaczej skrzynie otwarte, posiadają dosyć skomplikowaną konstrukcję i są dosyć drogie, lecz dzięki specyficznej konstrukcji dźwięk może być bardzo głęboki.
  • Skrzynie bandpass – posiada cechy zarówno skrzyni zamkniętej oraz otwartej, przepuszczony dźwięk mieści się wyłącznie w wąskim paśmie częstotliwości, mimo to jest to szersze pasmo niż w przypadku wykorzystania tuby.
  • Tuby samochodowe – znane są z bardzo wąskiego pasma przenoszenia, dzięki czemu mogą osiągnąć dosyć spore rozmiary.

Subwoofery aktywne oraz pasywne

Jeśli zdecydujemy się na subwoofer aktywny otrzymamy sprzęt z wbudowanym wzmacniaczem o uproszczonej budowie, dzięki czemu może nie być aż tak dobry, jak w przypadku wyboru oddzielnych komponentów. Są jednak zdecydowanie tańsze od subwooferów pasywnych.

Z kolei subwoofery pasywne nie posiadają wbudowanego wzmacniacza, jeśli jednak odpowiednio dobierzemy wzmacniacz uzyskamy o wiele lepszy dźwięk, niż w przypadku subwooferów aktywnych.

Montaż subwoofera

Tego rodzaju sprzęt posiada zazwyczaj dosyć spore rozmiary, dlatego z tyłu samochodu muszą znajdować się urządzenia, które odpowiadają za basy. Dobrym pomysłem jest kupno subwoofera, który można osadzić w łatwej do obróbki w płycie MDF. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie subfoofera pod fotelem kierowcy.

Jeśli chodzi o ceny subwooferów mogą być one bardzo zróżnicowane. Najtańszy sprzęt kosztuje około 150 złotych, za dobrą jakość musi zapłacić nieco więcej – około 400-500 złotych, natomiast sprzęt najwyższej jakości może być wart nawet kilka tysięcy złotych.

Dobierzmy również odpowiednie głośniki

Zanim zdecydujemy się na konkretne głośniki zastanówmy się ile możemy przeznaczyć na nie miejsca w samochodzie, muszą się także w nim znaleźć otwory montażowe w drzwiach oraz w tylnej klapie lub bagażniku.

W głośnikach największe znaczenie ma membrana, a raczej materiał, z którego jest wykonana oraz jej rozmiar. Możemy spotkać się z głośnikami, które posiadają membranę papierową, wykonaną z polipropylenu oraz aluminiowe.

Pamiętajmy też, że im większa średnica membrany, tym lepszą jakość dźwięku uzyskamy, najpopularniejszym rozmiarem jest więc średnica 16,5 centymetra.

Przede wszystkim musimy dobrać właściwy dla siebie rodzaj głośników. Możemy spotkać się z głośnikami dwustożkowymi – są to dosyć proste urządzenia, choć nie polecane do sprzętu audio. Drugim rodzajem są głośniki szerokopasmowe, które zbudowane są z jednego dużego głośnika, odpowiadającego za niskie tony, w którym znajdują się elementy wysokotonowe.

Możemy również zdecydować się na zakup całego zestawu głośników – dwu, trzy lub czterodrożnych, a także właściwie rozmieścić je w środku samochodu, jest to jednak najdroższa spośród możliwych opcji. Pamiętajmy, że przede wszystkim trzeba postawić na jakość, nie ilość, dlatego lepszym wyborem będzie kupno dwóch porządnych głośników, niż czterech niskiej jakości.

Istotna jest również moc głośników, która powinna być większa od wzmacniacza o około 1,5 razu. Musimy jednak zwrócić uwagę na parametry podawane przez producentów – na opakowaniu znajduje się informacja o mocy szczytowej, jednak jest ona osiągana wyłącznie przez chwilę. Bardziej istotna jest moc RMS, która utrzymywana jest na stałym poziomie i w sposób ciągły.

Wzmacniacz do kompletu

Niezbędny jest do prawidłowego działania subwoofera, tylko w tym połączeniu otrzymamy właściwą ilość mocy. Jeśli chodzi o wybór wzmacniacza najważniejsza jest jego moc – tutaj również producenci podają różne pomiary, dlatego najlepiej skorzystać z rady fachowca.

Wzmacniacz powinien charakteryzować się o około 2 razy mniejszą mocą niż głośniki, jednak wartość ta musi dotyczyć wyłącznie jednego kanału. Jeśli więc mamy wzmacniacz o mocy 2 x 120 W, to głośniki powinny posiadać moc RMS, która wynosi co najmniej 200 W.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here