Kiedy zmienić opony na zimowe?

Co prawda w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, to jednak w pewnym momencie roku zdecydowana a większość kierowców decyduje się na wymianę opon z letnich na zimowe. Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy zmienić opony na zimowe? Spora grupa kierowców jeździ na oponach całorocznych, jeżeli jednak my do nich nie należy to odpowiedź na pytanie kiedy zmienić opony da nam słupek na termometrze.

Zmiana opon na zimowe

Kiedy zmienić opony na zimowe?Jeżeli już chcemy uzyskać konkretne dane kiedy zmienić opony na zimowe, to przyjęte jest, że gdy temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza, to już czas na wymianę opony. Jest to taki poziom temperatury, gdzie mieszanka z opony letniej traci swoje właściwości a co za tym staje się dla kierowcy bardziej niebezpieczna. Oczywiście temperatura to jedno, ale jeżeli jesteśmy przezorni i chcemy się zabezpieczyć przez niespodziewanymi opadami, to powinniśmy wymienić opony na zimowe trochę wcześniej.

Wiele osób zastanawia się jaki jest dobry termin na zmianę opon na zimowe? W moim odczuciu jest to początek października, to taka bezpieczna data. Temperatury jeszcze są odpowiednie, mało kiedy są znaczne ich wahnięcia, a raczej nie zaskoczą nas opady deszczu. Delikatne różnice o kilka stopni nie będą miały znaczącego wpływu na to jak będą się nasze opony zachowywały. Jeżeli wiemy, że będziemy wymieniać opony na zimowe, to zdecydowanie warto jest zawczasu kupić sobie odpowiedni komplet. Po pierwsze możemy wyszukać na spokojnie interesujące nas opony a po drugie, zakład wulkanizacyjny mało kiedy ma w ofercie pełną rozmiarówkę, która zainteresuje każdego.

Czym się różni opona zimowa od letniej?

Mniej doświadczenie kierowcy mogą nie dostrzegać wizualnej różnicy pomiędzy oponami na zimę a tymi na lato. Jednak doświadczony kierowca już na pierwszy rzut oka pozna jakiego rodzaju jest bieżnik. Jeżeli już wiemy kiedy wymienić opony letnie na zimowe to może warto dowiedzieć się jakie, są między nimi różnice i dlaczego trzeba zmieniać opony. Czym różnią się opony zimowe od letnich i dlaczego powinniśmy je zmieniać. Na te pytania zaraz postaram się odpowiedzieć.

Pierwsza podstawowa różnica to oczywiście bieżnik. Zimowe opony są zaprojektowane w taki sposób, żeby jak najgłębiej wgryzały się w śnieg, dzięki temu mamy o wiele większą przyczepność. Opony letnie wręcz przeciwnie, tutaj ilość lameli jest minimalizowana, co ma znacząco podnosić osiągi konkretnych opon poprzez zwiększenie powierzchni opony z podłożem.

Wzór bieżnika to jednak nie jest jedyna sprawa, która wpływa na bezpieczeństwo naszej jazdy. Niezmiernie ważnym elementem jest odpowiednia mieszanka i to nad nią pracują rzesze inżynierów. Różnica jest taka, że podczas zimy guma robi się twarda i mieszanka musi być na to gotowa. Gumy letnie robią się bardzo twarde, jak łatwo sobie wyobrazić tracą przyczepność a co za tym idzie jazda na takich oponach jest zbyt niebezpieczna.

Kupujemy opony

Kupujemy nowe opony

Wymiana opon to jedno, ale jeszcze często jest tak, że kupujemy w ostatniej chwili. Oczywiście nie zawsze, często mamy jeszcze całkiem dobre. Jednak o tym że wymieniamy i kupujemy w ostatniej chwili doskonale wiedzą sprzedawcy opon jak i również firmy wymieniające opony. W takim okresie ceny potrafią rosnąć. Wiadomo, że im bliżej zimy tym intensywniej poszukiwane są opony zimowe, a co za tym idzie ceny rosną.

Oczywiście to, czy musimy i kiedy musimy zmieniać opony na zimowe  w głównej mierze zależne jest od klimatu. Tam gdzie jest zimniej, więcej czasu jeździmy na zimowych. Tam gdzie zazwyczaj jest ciepło, samochody mają zamontowane opony zimowe lub całoroczne. Nie ma sensu zakładać opon zimowych, gdy mieszkamy na południu Europy.

Kupujemy używane opony zimowe

Co prawda w przepisach prawa, nigdzie nie jest powiedziane, że musimy montować tylko i wyłącznie nowe opony, to jednak osoby, chcące zaoszczędzić na zakupie opon i wybierając opony zimowe używane, czasami ryzykują. Jasna sprawa, że najczęściej nie dzieje się nic złego, jednak ryzyko zawsze jest większe. Zwłaszcza, że na rynku wybór opon jest bardzo duży. Warto jest się czasem zastanowić nad tym, czy nie lepiej jest dołożyć pieniędzy i kupić fabrycznie nową oponę. Opona używana, nawet jeżeli jej wygląd z zewnętrz nie pozostawia żadnych wątpliwości i wygląda ona na to, że jest w super stanie, to taka opona może mieć bardzo poważne uszkodzenia wewnątrz. Guma również może być już wysłużona i mimo, że na pierwszy rzut oka, wszystko wgląda dobrze. Potem może okazać się że nam strzeliła , a my nie wiemy czemu. Warto jest odpowiednio wcześniej zaplanować czas, kiedy chcemy wymienić opony na zimowe.

Wymiana opon

Wymiana oponJeżeli już mamy zimowe opony i szykujemy się do ich wymiany, stajemy przed dylematem. Czy wymieniać opony samodzielnie, czy może lepiej jest się udać do warsztatu i tam to zlecić. Może się wydawać, że samodzielna wymiana opon jest zadaniem prostym. Jednak jest to tylko z pozoru łatwa czynność. Jeżeli jednak już zdecydujemy się na samodzielną wymianę, to powinniśmy pamiętać o kilku sprawach.

  • Właściwe ciśnienie w oponach to podstawowa sprawa. Jeżeli tylko wymieniliśmy opony, powinniśmy pojechać na stację i tam skorzystać z kompresora, no chyba, że mamy swój własny. Każdy producent samochodu dokładnie określa, jakie powinno być ciśnienie w poszczególnych oponach. Odpowiednia wysokość ciśnienia ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo naszej jazdy jak i na osiągi samochodu jak chociażby spalanie.
  • Wyważenie opony, jeżeli nie wyważymy odpowiednio opony, to wówczas, będzie ona się nierówno ścierała, potem zacznie nas znosić. Nie wyważone opony znacząco wpływają na komfort prowadzenia samochodu. Co prawda wyważenie opony w warunkach domowych nie jest zadaniem łatwy, jednak nie jest niemożliwe. Na początek musimy zainwestować w wyważarkę, jest to wydatek kilkuset złotych oraz zestaw ciężarków. Jeżeli robimy to po raz pierwszy, zdecydowanie warto jest poprosić o pomoc kogoś bardziej obeznanego, ponieważ wpływ wyważanie na jazdę jest bardzo duży.
  • Bieżnik. To jakiej głębokości jest bieżnik, to informacja o stanie zużycia się mieszanki, którą pokryta jest opona. Jeżeli lubimy samodzielnie działać w domu, to zdecydowanie warto jest zaopatrzyć się w miernik głębokości bieżnika. Te najtańsze zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i każdy majsterkowicz taki przyrząd w swoim garażu mieć powinien.
  • Co prawda w prawie nie znajdziemy regulacje, które mówią nam o tym kiedy mamy wymieniać opony, jednak zalecane jest, aby nie używać opony dłużej niż pięć lat.

Co nam daje wymiana opon?

Z oponami jest podobnie jak z butami. Opony zimowe mają całkiem inaczej zbudowany bieżnik niż te do jazdy latem. Spora różnica jest również w mieszance zastosowanej do wyprodukowania opony, wszystko to jest po to, aby po pierwsze lepiej opona się trzymała drogi gdy leży na niej śnieg a po drugie, odpowiednia mieszanka prawidłowo reaguje na zmiany temperatury. Wszyscy doskonale wiemy, że wymiana opon nie jest wymagana przez prawo, jednak dla bezpieczeństwa naszego i innych użytkowników dróg, zdecydowanie zalecane jest wykonanie tej czynności. Oczywiście również opony zimowe są przygotowane do jazdy po śniegu w taki sposób, żeby nasz samochód uzyskiwał jak najlepsze wyniki jeżeli chodzi o spalanie czy też komfort jazdy.

Może zdecydować się na opony całoroczne?

Opony całoroczne to sposób na oszczędność, możemy zaoszczędzić na wizytach w zakładzie wulkanizacji. Jednak trzeba to sobie samemu przeliczyć. Sprawa wygląda tak, że opony całoroczne zużywają się szybciej, ponieważ bieżnik jest w użytku cały rok a nie jak w przypadku sezonowych opon przez około pół roku. Zakładając koszt wymiany na poziomie kilkudziesięciu złotych to sporo oszczędzić w ciągu 5 lat na wymianach. Jednak pamiętajmy o tym, że na oponach cłorocznych nie powinniśmy oszczędzać. Tutaj zainwestowanie w jak najwyższą jakość jest w pełni zasadne, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Ta opona musi sobie świetnie radzić zarówno zimą w górach jak i latem w upałach. Obojętnie ile nie wydamy na oponę, z całą pewnością będziemy mieli wymierne oszczędności na wizytach u wulkanizatora. Warto pamiętać o tym, że opony zimowe w Polsce nie są wymagane, jednak w wielu krajach Europy są i wówczas możemy przeżyć rozczarowanie, gdy zostaniemy ukarani mandatem. Dlatego zastanawiając się nad pytaniem kiedy wymienić opony na zimowe, gdy odwiedzamy kraje w Europie, zdecydowanie zalecam aby sprawdzić, kiedy w kraju do którego się wybieramy musimy już mieć założone opony zimowe.

Podsumowanie

Nadchodzi w roku taki okres, kiedy poranki są chłodne i gdy rano wychodzimy z domu odczuwamy chłód, wówczas zazwyczaj zadajemy sobie pytanie czy to już nadszedł czas na wymianę opon na zimowe? W tym artykule wydaje mi się, że odpowiedziałem na wszystkie te pytania i bez problemu będziecie mogli podjąć decyzję, czy chcecie wymieniać opony czy też nie, czy może lepiej zainwestować jest w ogumienie całoroczne i wulkanizatora widywać tylko wtedy, kiedy coś nam się stanie z oponą. Wybór pozostawiam Wam do samodzielnych przemyśleń.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here