Czym charakteryzują się opony niskoprofilowe?

0
1599

Opony niskoprofilowe cieszą się dużą popularnością w przypadku samochodów o specyfikacji sportowej. Wybierając taki typ opon do swojego auta, powinieneś zweryfikować, czy dany rozmiar jest dedykowany dla konkretnego modelu pojazdu. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu charakterystyki opon z niskim profilem. Podpowiemy Ci, jakie są największe zalety i wady tego typu opony.

Do jakich aut można założyć opony z niskim profilem?

Wedle danych zbieranych przez największych sprzedawców ogumienia opony z niskim profilem są wybierane przede wszystkim przez właścicieli aut klasy średniej i wyższej. Największy odsetek nabywców tego typu opon stanowią właściciele samochodów sportowych i aut po tzw. tuningu. Opona z niskim profilem dodaje drapieżności całej bryle pojazdu. Cechą charakterystyczną tej opony jest bardzo mała odległość pomiędzy krawędzią felgi. Opona o niskim profilu jest także dosyć szeroka. Poza efektami wizualnymi musisz także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób opona o niskim profilu wpływa na specyfikę jazdy.

Jakie są największe zalety opon z niskim profilem?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, opony z niskim profilem mają jednocześnie dosyć dużą szerokość. Przekłada się to przede wszystkim na zachowanie pojazdu na suchej nawierzchni. W czasie pokonywania zakrętów lub podczas gwałtownego hamowania na pewno zauważysz lepszą przyczepność auta do nawierzchni. Niski profil opony zwiększa jej sztywność. Można to zauważyć właśnie podczas dynamicznej jazdy. Dzięki oponom o niskim profilu zyskasz większą kontrolę nad swoim autem. Zachowanie Twojego samochodu stanie się dla Ciebie dużo bardziej przewidywalne. W trakcie jazdy samochodem na oponach o niskim profilu w dużo mniejszym stopniu będziesz odczuwać przechyły boczne.

Do największych atutów opon niskoprofilowych zaliczamy także ich nienaganny i bardzo efektowny wygląd. Szczególnie w sytuacji, gdy połączysz taką oponę z felgą o dużej średnicy. Takie zestawienie potrafi odmienić niemal każdy pojazd, nadając mu nieszablonowego wyglądu.

Jakie są wady opon niskoprofilowych?

Skoro w sposób kompleksowy omawiamy opony o niskim profilu, to musimy także pochylić się nad ich wadami. Opony z niskim profilem zwiększają kontrolę nad samochodem, ale z drugiej strony wpływają negatywnie na komfort podróżowania. Wynika to ze wspomnianej wcześniej małej odległości pomiędzy obręczą felgi a powierzchnią drogi. Relatywnie mała „poduszka” pod felgą w mniejszym stopniu tłumi i wybiera wszelkie nierówności. Ponadto opony niskoprofilowe słabo tłumią hałasy i drgania. Dlatego też ten typ opony najlepiej sprawdza się na nawierzchni zachowanej w dobrym stanie.

Opony z niskim profilem wymagają stałej kontroli ciśnienia. Zbyt niskie ciśnienie sprawia, że opona staje się bardzo podatna na uszkodzenie. Przy niskim profilu opony dużo bardziej narażona jest także felga. Dlatego producenci w tego typu oponach stosują specjalny rant ochronny, który zapobiega uszkodzeniu felgi np. podczas dynamicznego wjazdu na krawężnik. Niestety kupując opony z niskim profilem, musisz liczyć się z faktem ich szybszego zużycia. W tym przypadku niebagatelne znaczenie ma dynamika jazdy.

Odwiedzając sklep z oponami, dobrze zastanów się, jaki rodzaj opony będzie optymalny dla Ciebie i Twojego auta. Sklep Tire Expert oferuje szeroki wybór ogumienia do samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów specjalistycznych. Specjaliści z Tire Expert z pewnością doradzą Ci optymalne rozwiązanie dla Twojego auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here