Awarie układu klimatyzacji

Większość z nas nie wyobraża sobie podróżowania samochodem bez klimatyzacji. Coraz mniej tego typu aut porusza się po naszych drogach. Klimatyzacja samochodowa to prosty układ, który jednak również może ulec awarii. Część z nich możemy stwierdzić od razu. Inne nie dają oczywistych objawów. Warto poznać problemy, jakie mogą dotknąć układ klimatyzacji w naszym samochodzie.

Niepokojące objawy

Głównym objawem awarii w obrębie klimatyzacji samochodowej jest brak chłodzenia. Jeśli zimne powietrze nie dostaje się do kabiny pojazdu, to znak, że w układzie nastąpiła awaria. Innym, łatwym do zdiagnozowania, objawem jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z kratek wentylacyjnych. Nieco trudniej zauważyć podwyższony poziom hałasu generowany przez układ bądź wzrost spalania paliwa związany z nieprawidłowym działaniem klimatyzacji.

Niewydajne chłodzenie może być spowodowane brakiem lub zbyt małą ilością czynnika w układzie. Parujące szyby to objaw zanieczyszczonego filtra kabinowego. Zapach stęchlizny to oznaka zanieczyszczenia całego układu. Hałas i wyższe spalanie to jasny sygnał, że coś niepokojącego dzieje się z kompresorem klimatyzacji, zaworem rozprężnym lub wentylatorem skraplacza.

Nieszczelności

Niewielki spadek ilości czynnika w układzie nie jest niepokojącym objawem. Gaz w sposób naturalny ulatnia się z klimatyzacji z upływem czasu. Dochodzi do tego przede wszystkim przez ścianki elastycznych przewodów. Większy ubytek czynnika może świadczyć o nieszczelności w układzie. Może się ona pojawić w zasadzie w każdej jego części. Często powodem jest skorodowana lub uszkodzona chłodnica klimatyzacji. Jej umiejscowienie w przedniej części pojazdu naraża ten element na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Zanieczyszczenia układu

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji samochodowej może być spowodowany zabrudzeniem filtra kabinowego. Ale nie tylko – powodem nieprzyjemnego zapachu może być też parownik. Co prawda jest on bardzo dobrze chroniony przed uszkodzeniami, ale z drugiej strony panują w nim warunki sprzyjające rozwojowi grzybów. Dlatego punktem obowiązkowym każdego posiadacza auta z klimatyzacją jest regularne czyszczenie i odgrzybianie układu wraz z wymianą filtra kabinowego.

Awaria kompresora

Do najpoważniejszych usterek układu klimatyzacji należy awaria kompresora. Regularny serwis znacznie wydłuża jego żywotność. Niestety nie zawsze jest on wykonywany w sposób fachowy. Brak czynnika lub jego zanieczyszczenie może doprowadzić do zatarcia kompresora. Długo niewymieniany osuszacz może w końcu napełnić się wodą, nie usuwając jej nadmiaru z układu. To również może skutkować zatarciem kompresora. Ponadto obecność wody w układzie prowadzi do korozji poszczególnych jego elementów. Przy ujemnych temperaturach woda może zamarznąć w układzie, prowadząc do zamarznięcia zaworu rozprężnego.

Klimatyzacja samochodowa wymaga regularnego i fachowego serwisu. Ten z pozoru prosty układ jest niestety narażony na działanie wielu niekorzystnych czynników. Brak dbałości o stan klimatyzacji może doprowadzić do uszkodzenia jej podzespołów. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest inwestycja w dobrej jakości części zamienne, które pozwolą na długie i bezawaryjne działanie układu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here