Sprawdź amortyzatory przed długą podróżą

Amortyzatory to jeden z tych elementów zawieszenia samochodu, który podlega starannej kontroli podczas okresowych przeglądów technicznych. Komponent ten jest jednak na tyle ważny, że warto sprawdzać jego stan częściej, niż wymagają tego przepisy.

Trudna praca amortyzatora

Okres wakacyjny to czas wyjazdów w poszukiwaniu słońca i odpoczynku. Setki rodzin co roku przemierza nie tylko kraj, ale często także cały kontynent, zmierzając ku wymarzonym plażom. Perspektywa zbliżającego się odprężenia i odskoczni od codziennych obowiązków potrafi jednak sprawić, że zapominamy o rzeczach ważnych, a do nich zdecydowanie zalicza się odpowiednie przygotowanie samochodu. Część kierowców całkowicie lekceważy tę konieczność, wychodząc z założenia, że ich pojazd jest przecież sprawny i na pewno nie zaskoczy niczym nieprzyjemnym, z kolei inni ograniczą się do rutynowej kontroli poziomu oleju i uzupełnieniu najważniejszych płynów.

Tymczasem jednymi z najważniejszych elementów wpływających w istotny sposób zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort podróżowania są amortyzatory. Rola, którą odgrywają, jest trudna do przecenienia. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie pełnej przyczepności kół niezależnie od struktury i rodzaju nawierzchni. To dzięki amortyzatorom koła zachowują styk z jezdnią nawet podczas przejeżdżania sporych wybojów, a to zapewnia nie tylko właściwe prowadzenie pojazdu na odcinkach prostych i zakrętach, ale też w znaczący sposób wpływa na długość drogi hamowania. W parze ze stabilnością prowadzenia idzie  także komfort podróżowania.

Co wpływa na zużycie elementów zawieszenia?

Kondycja dróg w naszym kraju ulega ciągłej poprawie, jednak w wielu miejscach stan nawierzchni wciąż pozostawia wiele do życzenia. Liczne nierówności, torowiska i zwyczajne wyboje w wyraźny sposób skracają czas życia amortyzatorów. Przyjmuje się, że powinny one podlegać wymianie co 60.000 km. Po przebyciu takiego dystansu tracą swoje właściwości, a charakterystyka ich pracy nie zapewnia już bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też spadek komfortu podróżowania – nadmierne przechyły czy tendencja do nurkowania, oznaczają brak wygody dla pasażerów oraz podniesiony poziom stresu u kierowcy. To wystarczy, aby zepsuć beztroską atmosferę wakacyjnego wyjazdu.

Warto poświęcić nieco czasu i jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy przyjrzeć się elementom zawieszenia. Niepokój powinno wzbudzić nadmierne, miękkie bujanie nadwozia, ślady wycieków oleju, zużycie elementów gumowych i metalowych, a także nierównomierne ścieranie bieżnika opon. Szybkie wychwycenie wszelkich nieprawidłowości pomoże uniknąć przykrych następstw w czasie jazdy. Poza wspomnianym wydłużeniem drogi hamowania zużyte amortyzatory mogą skutkować nieprzewidywalnym zachowaniem na zakrętach, brakiem odporności na boczne podmuchy wiatru, wibracjami kierownicy, czy wreszcie nieprzyjemnym i niebezpiecznym dobijaniem zawieszenia na nierównościach. Na szczęście wymiana zużytych elementów jest operacją, która nie przysporzy problemów wykwalifikowanym mechanikom, a sam zakup nowych amortyzatorów może być szybki i wygodny. Pod adresem: https://asczesci.pl/1,100121–zawieszenie-tlumienie/amortyzator znajdziemy szeroki wybór propozycji pochodzących od sprawdzonych i renomowanych producentów. Intuicyjny konfigurator pomoże dobrać części właściwe dla modelu naszego samochodu, a przystępny poziom cen z pewnością nie zrujnuje domowego budżetu. Zdecydowanie warto poświęcić nieco wysiłku, aby zagwarantować sobie i rodzinie udane i bezproblemowe wakacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here