Jak wybrać klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe podlegają ciągłemu zużyciu i dlatego wymagają wymiany częściej niż inne podsystemy pojazdu. Cóż, w rezultacie warto zadać sobie pytanie – jakie klocki hamulcowe warto kupić? W końcu każdy wie, że bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i osób wokół zależy od jakości klocków i tarcz hamulcowych.

Jak działają wysokiej jakości klocki hamulcowe?

Na początku warto ustalić, jakimi kryteriami warto się posługiwać podczas doboru wysokiej jakości klocków hamulcowych. Mowa o takich kryteriach jak m.in.:

  • Stabilny współczynnik tarcia we wszystkich temperaturach i warunkach;
  • Dobrze zauważalna progresja hamowania;
  • Ciche hamowanie (bez skrzypienia);
  • Delikatne obchodzenie się z tarczami hamulcowymi;
  • Bezpieczne mocowanie płytki nośnej;
  • Klocki wykonane z nowoczesnych, bezpiecznych materiałów.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając klocki hamulcowe?

Przy wyborze nowych klocków hamulcowych zdecydowanie zalecane jest rozważenie swojego stylu jazdy. Dlaczego? Jeśli jeździmy spokojnie, to klocki zaprojektowane na standardowe temperatury hamowania w mieście powinny zdać test.

Jeśli styl jazdy jest zbyt aktywny, a czasem nawet za bardzo – warto wybrać klocki hamulcowe typu miejskiego, ale z naciskiem na sport. Warto jednak pamiętać, że dobre sportowe klocki hamulcowe nie nadają się do zwykłego poruszania się po mieście, ponieważ zaczynają działać skutecznie w wyższych temperaturach.

Ważny jest także materiał, z którego wykonane są klocki. Półmetaliczne modele są wysoce trwałe, ale jednocześnie szybkozużywalne, głośne i niestabilne przy niskich temperaturach. Klocki na bazie gumy, szkła, czy włókna węglowego wytrzymają z kolei znaczne spadki temperatury, mniej hałasują, ale jednocześnie szybko się zużywają. Z kolei metaliczne modele zalecane są w pracy przy ciężkich warunkach, a ceramiczne przy sportach wyścigowych.

Jakie klocki hamulcowe warto kupić?

Zalecenia dotyczące zakupu i eksploatacji klocków hamulcowych są stosunkowo proste. Po pierwsze, warto kupować klocki kompatybilne z tarczami hamulcowymi. Pochodzące od tego samego producenta zdadzą się o wiele lepiej niż niekompatybilne połączenia.

Wybierając klocki pasujące do Twojego stylu jazdy, warto zdecydować się na markę mającą konkretne, rzeczowe produkty dostosowane do najróżniejszych potrzeb. Polskie klocki hamulcowe Breck, czy produkty innych producentów mogą sprostać zadaniu znalezienia klocków hamulcowych dobrych pod względem wskaźnika temperatury pracy, kosztów zużycia, współczynników tarcia i odporności na czynniki mechaniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here