Jak odświeżyć kabinę używanego samochodu?

Niby nic trudnego – wystarczy pozbyć się kurzu, wyprać tapicerkę i nabłyszczyć elementy kokpitu, a na koniec zamontować dobry środek odświeżający i teoretycznie już samochód jest czysty. W praktyce jednak wybór odpowiednich środków ma kluczowe znaczenie dla skuteczności czyszczenia.

Zaopatrując się w środki do czyszczenia wnętrza, wybierzmy sklep, w którym znajdziemy zarówno środki do codziennej pielęgnacji, jak i te profesjonalne, służące do pozbywania się kilkumiesięcznego, a czasem nawet kilkuletniego brudu. Pełną ofertę środków do różnych elementów nadających się do czyszczenia kabiny samochód znajdziecie na stronie Getparts.pl.

Zapach po zwierzętach lub papierosach

Oczywiście zwykle staramy się kupować, w których zapach papierosów czy psiej sierści nie jest wyczuwalny. Jednak sprzedawcy mają swoje sposoby, by podczas prezentacji samochodu potencjalny klient nie wyczuł żadnej nieprzyjemnej woni, śladów po papierosach czy zwierzęcej sierści. Jeśli jednak po kilku dniach, kiedy samochód postoi zamknięty, czujemy nieprzyjemne zapachy, znaczy to, że poza standardowym czyszczeniem będzie nas też czekać pranie.

Dla zachowania dobrej jakości powietrza w samochodzie w przyszłości warto zaopatrzyć się w samochodowy oczyszczacz powietrza. To gwarancja, że ni roztocza, ani drobnoustroje, ani nawet smog nie znajdzie miejsca we wnętrzu naszej kabiny.

Zacznijmy od odkurzania

Odkurzanie samochodu można zacząć na stacji, gdzie pozbędziemy się większych zabrudzeń zarówno z podłogi, bagażnika, jak i wycieraczek, ale zwykły duży odkurzacz może nie wystarczyć. Takie odkurzacze dostępne na stacjach paliw nieczęsto mają małe końcówki, którymi będzie można dotrzeć do najmniejszych zakamarków tylnej kanapy. Lepiej więc do tego celu wykorzystać odkurzacz domowy, w którym na pewno jest wąska końcówka i pewnie także końcówka ze szczoteczką, która z kolei może się przydać, kiedy zamkniemy część kanapy, do wyczyszczenia przestrzeni między fotelami. Pamiętajmy, by małą końcówką odkurzacza zajrzeć też do wentylacji i we wszystkie szpary w desce rozdzielczej.

Czyszczenie elementów plastikowych

Cały kokpit oraz plastikowe elementy w drzwiach czy w okolicach drążka zmiany biegów należy dokładnie umyć, zanim zastosujemy jakikolwiek środek konserwujący czy nabłyszczający. Jeśli nie będziemy się trzymać tej zasady, do niewielkich szczelin zwłaszcza w przypadku tworzyw chropowatych wsmarujemy tylko brud. Do czyszczenia tworzyw sztucznych wystarczy użyć wody z mydłem, a po niej można zastosować środek oparty na alkoholu, jeśli tylko gatunek tworzywa się do tego nadaje. Środki z alkoholem mają przewagę nad innymi, ponieważ doskonale odkażają materiały plastikowe.

Pranie tapicerki

Do prania tapicerki bierzemy się dopiero po jej dokładnym odkurzeniu i używamy do tego specjalnych płynów, nie nadadzą się tutaj żadne środki do prania, jakich używamy w pralkach. By tapicerka była naprawdę czysta, pranie można wykonać dwa razy i koniecznie zostawić samochód z otwartymi drzwiami przez przynajmniej 8 do 10 godzin, by tapicerka dokładnie wyschła, a zapach swobodnie wydostał się na zewnątrz.

Elementy skórzane i drewniane

Mimo iż drewno i skóra są zdecydowanie najtrwalszymi, z których wykonać można kanapę i elementy deski rozdzielczej, do ich czyszczenia należy przyłożyć się szczególnie starannie. Do czyszczenia skórzanej kanapy na co dzień wystarczą specjalne nawilżane chusteczki, ale jeśli mamy pozbyć się wielomiesięcznych, a czasem wieloletnich zabrudzeń, znacznie lepiej jest zainwestować w środki nieco droższe, ale gwarantujące dłuższą żywotność materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here