Volkswagen Transporter

Volkswagen Transporter jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na kuli ziemskiej. Gości on na okładkach wielu albumów muzycznych, jest nieodłącznym elementem każdego filmu dziejącego się w latach sześćdziesiątych XX w. Jak doszło do tego, że vw typ2, zaprojektowany jako prosty samochód transportowy, stał się jednym z najważniejszych symboli kontrkultury, pacyfizmu i wolności?

Początki historii Volkswagena Transportera

Produkcja Volkswagena Transportera rozpoczęła się w roku 1949. Według założeń miał to być jeden z pierwszych masowo produkowanych vanów przeznaczonych do transportu ludzi i towarów. Stosunkowo szybko vw typ2 stał się jednym z najpopularniejszych samochodów dostawczych. Wykorzystywany był jako bus do przewozu osób, powstawały wersje mające służyć jako karetka czy karawan. Pobyt na Volkswagena Transportera był tak duży, że w ciągu roku od rozpoczęcia produkcji powstało niemal dziesięć tysięcy sztuk tego samochodu.

Z czego wynikała popularność vw typ2?

Popularność Volkswagena Transportera wynikała przede wszystkim z jego konstrukcji. Była ona naprawdę prosta i zarazem bardzo uniwersalna. Samochód ten był też stosunkowo tani w eksploatacji i bezawaryjny. Ładowność wynosząca niemal 700 kg sprawiła, że vw typ2 stał się jednym z podstawowych pojazdów jakie znajdywały się we flotach transportowych. Dobre osiągi i ładowność sprawiły, że samochód ten był popularny wśród właścicieli firm.

Volkswagen Transporter był jednak również bardzo popularny wśród kierowców zatrudnionych w tych firmach, nawet osoby prywatne często decydowały się na jego zakup. Wynikało to z faktu, że był to duży, rodzinny samochód umożliwiający długie wycieczki bez obawy o awarię. Kolejnym plusem był fakt, że vw typ2 jest zwyczajnie wygodny. Duża ilość miejsca pozwalała na wygodne rozłożenie się w samochodzie, a w razie potrzeby na spędzenie w nim nocy.

Volkswagen Transporter znalazł zastosowanie na każdym kontynencie. Jednym z ciekawszych sposób na jego wykorzystanie było przerobienie go na ruchome lodziarnie jak miało to miejsce w Afryce.

Dlaczego Volkswagen Transporter stał się samochodem hipisów?

W dzisiejszych czasach vw typ2 jest prawdopodobnie najbardziej kojarzony z subkulturą hipisów. Kultowym stał się obraz Volkswagena Transportera pomalowanego w jaskrawe, psychodeliczne wzory czy kwiaty. Hipisi korzystali z vw typ2 z tych samych powodów, które sprawiły, że stał się on tak popularnym samochodem transportowym w Europie. Jego pojemność i wielkość sprawiały, że podróże na festiwale muzyczne były naprawdę komfortowe. Dodatkowo duża część przedstawicieli subkultury hipisowskiej przerabiała swoje Volkswageny transportery na wozy campingowe. Dzięki temu mogli oni komfortowo żyć wewnątrz swoich samochodów. Sprawiło to, że vw typ2 stał się symbolem wolności, pozwalał na wyrwanie się z narzucanych przez społeczeństwo norm.

Kluczowy okazał się także festiwal muzyki Woodstock, który odbył się w 1969 roku. Ilość zebranych tam kolorowych vw typ2 była tak gigantyczna, że na stałe zmieniła ona postrzeganie tego samochodu. To właśnie wtedy ze zwykłego dostawczaka stał się on symbolem kontrkultury. Nawet w dzisiejszych czasach klasyczny hipisowski Volkswagen Transporter jest obiektem pożądania wielu osób zafascynowanych tamtym okresem historii.

Wizerunek Volkswagena Transportera jako samochodu będą symbolem hipisów został unieśmiertelniony poprzez umieszczenie go na okładkach płyt takich artystów jak Bob Dylan czy The Beach Boys.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here