Przegląd rejestracyjny pojazdu

To właśnie po przeglądzie rejestracyjnym stacja kontroli pojazdów wbija do Twojego dowodu rejestracyjnego pieczątkę, dzięki której możesz legalnie i bezpiecznie poruszać się po drodze. Zobacz, jak często musisz zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu, jak sprawdzić, czy stacja kontroli ma uprawnienia do przeprowadzania przeglądu, ile kosztuje cała procedura i w końcu – co grozi Ci za brak ważnego badania w dowodzie rejestracyjnym.

Jak często badanie techniczne?

Zgodnie z prawem badanie techniczne jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców, a większość pojazdów musi przechodzić przegląd rejestracyjny co 12 miesięcy. Pamiętaj, że dotyczy to także motocykli i motorowerów, nawet jeśli w ich dowodach rejestracyjnych widnieje adnotacja o zwolnieniu z obowiązku corocznego badania technicznego. 

Czy od tej reguły istnieją wyjątki? Tak! 

  • Jeśli kupiłeś nowe auto z salonu, pierwsze badanie techniczne możesz wykonać aż do 3 lat po zarejestrowaniu pojazdu. Na kolejny przegląd możesz zgłosić się przed upływem 2 lat od pierwszego badania. Dopiero po drugim badaniu technicznym obowiązuje Cię coroczny obowiązek zgłaszania samochodu do stacji kontroli pojazdów. 
  • Jeśli przegląd rejestracyjny Twojego pojazdu jest aktualny, ale dokonasz w aucie zmian konstrukcyjnych, np. zainstalujesz LPG, musisz zgłosić się do stacji kontroli pojazdów bez względu na termin, w którym upływa ważność aktualnego badania technicznego. Badanie techniczne w trybie pilnym będzie konieczne również w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu, np. na taksówkę lub pojazd do nauki jazdy. Na przegląd może też skierować Cię organ kontroli ruchu drogowego, np. policja, jeśli Twoje auto uczestniczyło w wypadku. Więcej o sytuacjach, w których musisz bezwzględnie udać się na stację kontroli pojazdów przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/przeglad-samochodu-2019/

Sprawdź uprawnienia stacji kontroli pojazdów

Pamiętaj, że badania techniczne mogą przeprowadzać jedynie wykwalifikowani diagności pojazdów, a sama procedura jest dokładnie regulowana ustawą o ruchu drogowym. Prawo zakłada, że:

  • szyld stacji kontroli pojazdów powinien być koloru niebieskiego z białymi napisami,
  • przy stanowisku kontrolnym powinna być umieszczona tablica z kopią upoważnienia stacji do dokonywania badań technicznych,
  • pracownik stacji kontroli pojazdów powinien mieć identyfikator z imieniem i nazwiskiem, a także numerem upoważnienia. 

Jeśli powyższe wytyczne zgadzają się z tym, co widzisz na stacji kontroli pojazdów, możesz być pewien, że Twój samochód sprawdzi wykwalifikowany diagnosta. 

Ile kosztuje i co sprawdza badanie techniczne?

Koszt badania technicznego pojazdu jest regulowany ustawą, a więc taki sam we wszystkich stacjach kontroli pojazdów w Polsce. Dla samochodów osobowych wynosi on 99 zł, dla motocykli – 63 zł, a dla motorowerów – 51 zł

Cała procedura trwa około 20-30 minut, więc w większości stacji nie ma obowiązku umawiania się na badanie z wyprzedzeniem. Podczas przeglądu diagnosta sprawdzi:

  • czy numer VIN zgadza się z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego (identyfikacja pojazdu),
  • sprawność wyposażenia dodatkowego, np. instalacji LPG,
  • układy i podzespoły pojazdu, w tym także wpływ samochodu na środowisko. 

Jeśli pracownik stacji zidentyfikuje drobne usterki w pojeździe, mimo to przybije pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, a Ty będziesz mógł legalnie poruszać się samochodem po drogach. Jeśli diagnosta oceni usterki jako istotne, dostaniesz 14 dni na ich usunięcie, po czym będziesz musiał ponownie zgłosić się do stacji na badanie i po pieczątkę. Diagnosta ma również prawo skonfiskować Twój dowód rejestracyjny, jeśli uzna, że usterki pojazdu są tak poważne, że samochód stanowi zagrożenie dla środowiska lub dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. 

Brak ważnego przeglądu rejestracyjnego

W pierwszej kolejności za brak ważnego badania technicznego grozi Ci mandat. Jeśli zatrzyma Cię policja, a pojazd będzie miał nieaktualną pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, mundurowy może ukarać Cię mandatem w wysokości nawet 500 zł

Gorzej, jeśli będziesz miał wypadek lub weźmiesz udział w kolizji, a okaże się, że Twój samochód nie ma badania technicznego. W takim wypadku ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania z tytułu OC/AC lub znacząco zmniejszyć rekompensatę, powołując się na fakt, że kierowałeś pojazdem nieuprawnionym do ruchu. Pamiętaj też, że konsekwencje takiej sytuacji odczujesz nie tylko bezpośrednio po zdarzeniu, ale także podczas kalkulacji składki OC/AC w kolejnym roku. Kalkulatory OC/AC (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/) mają wgląd w historię każdego kierowcy, a ta ma niebagatelne znaczenie przy podnoszeniu lub pomniejszaniu składek w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here